Τρίτη 9 Σεπτεμβρίου 2008

Νέα ελληνικά μετάλλια στο Πεκίνο με τους Τσίου, Πολυχρονίου και Καπελλάκη!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι πρωταθλητές μας της σφαιροβολίας, Αναστάσιος Τσίου και Μηνάς Χαρακόπουλος στον τελικό της σφαιροβολίας F 57-58. Ο Τσίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με βολή στα 13.72 μέτρα (σ.σ. 1.023 βαθμοί), ενώ ο Χαρακόπουλος κατετάγη στην 7η θέση με βολή στα 12.84 μέτρα (957 βαθμοί).Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος, Αλεξέι Ασπαράτοφ με βολή στα 16.03 μέτρα (1.072 βαθμοί) και το χάλκινο ο Τζαμίλ Ελσεμπλι από την Ιορδανία με 14.28μ (1.064 βαθμοί).
Παράλληλα το δεύτερο μετάλλιό του στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου πανηγύρισε ο Γιώργος Καπελλάκης. Ο Ελληνας αθλητής, μετά το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο της κατηγορίας S2, σήμερα κατέκτησε το ασημένιο στα 100μ. ελεύθερο της ίδιας κατηγορίας.
Ο Καπελλάκης με επίδοση 2:23.63 κατέλαβε τη δεύτερη θέση, ενώ στην πρώτη βρέθηκε ο Ρώσος Ντμίτρι Κοκάρεφ με χρόνο 2:18.04. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Τζιμ Αντερσον (Βρετανία, 2:24.32).
Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε και ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, ο οποίος πάλεψε μέχρι το τέλος στον τελικό του Μπότσια της κατηγορίας BC3, αλλά ηττήθηκε 2-3 από τον κορεάτη Παρκ.
Πρόκριση στον τελικό των 200μ ελεύθερο S4 και για τον Στέλιο Τσάκωνα, καθώς στην 2η προκριματική σειρά τερμάτισε στην 5η θέση με επίδοση 3:43.87.
Αντίπαλοι του Ελληνα πρωταθλητή, θα είναι οι Λούκα Ματσόνε (Ιταλία), Ιβάν Χμελίντσκι (Ρωσία), Γιαν Ποβισιλ (Τσεχία), Ριτσαρντ Ορίμπε (Ισπανία), Κρίστοφερ Λίντε (Σουηδία), Νταβιντ Σμετανιν (Γαλλία) και Χουάν Ρέγες (Μεξικό).
Εν τω μεταξύ ικανοποιητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Παρασκευή Καντζα στον Β' τελικό των 100 μέτρων Τ11, καθώς τερμάτισε στην τρίτη θέση με επίδοση 13 δεύτερα και 20 εκατοστά. Την πρώτη θέση πήρε η Τζερούσα Σάντος από την Βραζιλία με 12.99 και την δεύτερη, η Βρετανίδα, Τρέισι Χίντον με 13.18.
Τέλος ο Γιώργος Καλαϊτζάκης κατέλαβε τη 12η θέση στον τελικό του ενός χιλιομέτρου ατομικής χρονομέτρησης LC1, καθώς κάλυψε την απόσταση σε 1:16.450. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο ο Μαρκ Μπρίστοου από τη Μ. Βρετανία με 1:08.873, το αργυρό ο Κινέζος Κουϊντονγκ Ζανγκ με 1:10.475 και το χάλκινο ο Γερμανός Βόλφγκανγκ Σάχερ με 1:10.812.

Οι αποκλεισμοί

Δεν τα κατάφερε ο Θεόκλητος Παπαχρήστου στο Ολυμπιακό τουρνουά τζούντο των Παραολυμπιακών αγώνων του Πεκίνου, καθώς γνώρισε δύο ήττες και αποκλείστηκε από τα προκριματικά των +100 κιλών. Συγκεκριμένα στον πρώτο αγώνα ηττήθηκε από τον Ούγγρο Γκαμπόρ Παπ και στη συνέχεια ηττήθηκε και στα ρεπεσάζ από τον Λευκορώσο Πάρασιουκ.
Η Κατερίνα Μίχου αποκλείσθηκε από τον τελικό των 100 μέτρων Τ38, καθώς στην 1η προκριματική σειρά του αγωνίσματος τερμάτισε στην 5η θέση με επίδοση 15 δεύτερα και 85 εκατοστά.Τέλος εκτός τελικού των 10 μέτρων αεροβόλο τουφέκι πρηνηδόν SH 2 έμειναν ο Βαγγέλης Κοκοσαίος και ο Παναγιώτης Γιαννούκαρης.
Στα προκριματικά του αγωνίσματος, ο πρώτος κατετάγη 14ος με 597 βαθμούς και ο δεύτερος 16ος με την ίδια βαθμολογία, με αποτέλεσμα να χάσουν στις λεπτομέρειες το «εισιτήριο» για τον τελικό, το οποίο πήραν αθλητές με 600 και 599 βαθμούς.