Πέμπτη 31 Ιουλίου 2008

«Σάρωσε» τη Σερβία και προκρίθηκε στην τετράδα η Εθνική Εφήβων

Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 προκρίθηκε η Εθνική Εφήβων, μετά τη νίκη της επί της Σερβίας με 72-59.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης του 2007 και έτσι θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν ένα μετάλλιο.
Το αρχικό 4-0 με το οποίο προηγήθηκε η Σερβία σε καμιά περίπτωση δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Η Εθνική με ένα γρήγορο σερί 7-0 μπήκε μπροστά στο σκορ και πάτησε το γκάζι για να ξεφύγει ακόμα περισσότερο. Αρχικά η διαφορά πήγε στους 10 (17-7), ενώ μετά από σερί 15-1 στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου ξεπέρασε τους 20 πόντους (32-11).
Με τα παιδιά του Γιώργου Βλασσόπουλου να μην αφήνουν τους σέρβους να πάρουν ανάσα το σκορ παρέμενε στα ίδια επίπεδα, μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Εκεί οι 'πλάβι' προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και εν μέρει τα κατάφεραν, αφού την έριξαν στους 13 με το 72-59 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 37-21, 57-33, 72-59

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου 6 (2), Κατσίβελης, Αγγελόπουλος, Μάντζαρης 4, Καραθανάσης, Παπανικολάου 7 (1), Γεωργάκης, Σλούκας 14 (1), Παππάς 23 (4), Κασελάκης 10, Σαρικόπουλος 8.

Σερβία (Νίκολιτς): Πέτροβιτς, Σέπα 20 (2), Ρίζνιτς 1, Σούμποντιτς 8, Μιλουτίνοβιτς 2, Μίτροβιτς 14 (1), Βλάχοβιτς 8 (1), Βουκσάνοβιτς, Σταμένκοβιτς 4, Γκρούγιο, Μούσλι 2.

Πηγή: in.gr - Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ