Δευτέρα, 29 Μαρτίου 2010

Πανελλαδικές Εξετάσεις 2010



Από το Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται:

Α) η ημερομηνία λήξης των μαθημάτων, το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων του έτους 2010 για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, η περίοδος των ενδοσχολικών εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και

Β) ο αριθμός εισακτέων στα Πανεπιστήμια, στην Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών (Α.Σ.Κ.Τ.) Αθήνας και στα τμήματα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Αριστ. Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης και του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, στα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες, στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.Τ.Ε.) για το ακαδ. έτος 2010-2011.



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ.................

Α. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ



- Λήξη μαθημάτων σχολικού έτους 2009 - 2010 στις 12 Μαΐου 2010



1. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ

ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑΣ Β΄) ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 - 5 -2010 -ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 17 - 5 -2010 -ΒΙΟΛΟΓΙΑ

-ΦΥΣΙΚΗ

-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

-ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ



ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 19- 5 -2010 -ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ



-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 - 5 -2010 -ΙΣΤΟΡΙΑ

-ΒΙΟΛΟΓΙΑ

-ΧΗΜΕΙΑ - ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ



-ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΥΚΛΟΣ ΤΕΧΝ/ΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 -5-2010 -ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ



-ΦΥΣΙΚΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 - 5 -2010 -ΛΑΤΙΝΙΚΑ

-ΧΗΜΕΙΑ

-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ



-ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΤΕΧΝ/ΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

ΔΕΥΤΕΡΑ 31 -5 - 2010 -ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ



Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 08:00 π.μ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 07.30 π.μ.

Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες.









2. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Δ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑΣ Β΄) ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 15- 5 - 2010 -ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΤΡΙΤΗ 18- 5 - 2010 -ΒΙΟΛΟΓΙΑ

-ΦΥΣΙΚΗ

-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

-ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ



ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 20 - 5 - 2010 -ΛΑΤΙΝΙΚΑ

-ΧΗΜΕΙΑ

-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ



-ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΥΚΛΟΣ ΤΕΧΝ/ΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 - 5 - 2010 -ΙΣΤΟΡΙΑ

-ΒΙΟΛΟΓΙΑ

-ΧΗΜΕΙΑ - ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ



-ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΥΚΛΟΣ ΤΕΧΝ/ΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

ΤΡΙΤΗ 25- 5 - 2010 -ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ



-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)

ΠΕΜΠΤΗ 27 - 5 - 2010 -ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ



-ΦΥΣΙΚΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)

ΣΑΒΒΑΤΟ 29 - 5 - 2010 -ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ



Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 18:30

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 18:00

Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες.



3. ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ



Οι απολυτήριες εξετάσεις για τα μαθήματα που εξετάζονται σε επίπεδο σχολικής μονάδας θα διενεργηθούν για την Γ΄ τάξη των ημερήσιων Γενικών Λυκείων από 2 έως 18 Ιουνίου και για την Δ΄ τάξη των εσπερινών Γενικών Λυκείων από 1 μέχρι και 18 Ιουνίου, με βάση το αναλυτικό πρόγραμμα που καταρτίζει το κάθε λύκειο χωριστά.





4. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) ΚΑΙ

ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄)





ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ΤΡΙΤΗ 25-5-2010 -ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΠΕΜΠΤΗ 27-5-2010 -ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι

ΤΡΙΤΗ 1-6-2010 - ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ

-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ

-ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΙΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 2-6-2010 -ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΨΥΞΗΣ

-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΩΝ

-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ-ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ

-ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ

ΠΕΜΠΤΗ 3-6-2010 -ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΘΕΡΜΑΝΣΕΩΝ

-ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ

-ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ

-ΔΟΜΗΜΕΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4-6-2010





-ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ

-ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΙΙ

-ΦΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ

-ΑΡΧΕΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

ΣΑΒΒΑΤΟ 5-6-2010





-ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ

-ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ-ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΙΙ

-ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΙΙ

ΔΕΥΤΕΡΑ 7-6-2010 -ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑ ΙΙ

-ΑΝΘΟΚΗΠΕΥΤΙΚΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΕΣ

-ΝΑΥΣΙΠΛΟΪΑ ΙΙ

-ΒΟΗΘΗΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΙΙ

ΤΡΙΤΗ 8-6-2010 -ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ

-ΥΓΙΕΙΝΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

-ΑΓΩΓΗ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9-6-2010 -ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ

-ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΛΟΙΟΥ Ι

-ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΦΟΡΤΙΩΝ

-ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΠΙΟΥ

Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 08:00 π.μ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 07.30 π.μ.

Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες, εκτός από τα μαθήματα ειδικότητας: Αρχιτεκτονικό Σχέδιο και Γραφιστικές Εφαρμογές για τα οποία η διάρκεια εξέτασης είναι τέσσερις (4) ώρες.



5. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α)



ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ

ΤΡΙΤΗ 25-5-2010 ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

ΠΕΜΠΤΗ 27-5-2010 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ



Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 08:00 π.μ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 07.30 π.μ

Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες.



6. ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΕΠΑΛ

(ΟΜΑΔΑ Α΄ ΚΑΙ Β΄) ΣΕ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Οι απολυτήριες και πτυχιακές εξετάσεις ημερησίων και εσπερινών ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄ και Β΄) σε επίπεδο σχολικής μονάδας θα διενεργηθούν από 10 Ιουνίου μέχρι 23 Ιουνίου 2010 με βάση το αναλυτικό πρόγραμμα που καταρτίζει το κάθε λύκειο χωριστά.

.



7. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ





ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ

ΠΕΜΠΤΗ 24/6/2010 ΑΓΓΛΙΚΑ 16.00 μ.μ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25/6/2010 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ 11.00 π.μ

ΣΑΒΒΑΤΟ 26/6/2010 ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ 11.00 π.μ

ΔΕΥΤΕΡΑ 28/6/2010 ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ 16.00 μ.μ

ΤΡΙΤΗ 29/6/2010 ΓΑΛΛΙΚΑ 16.00 μ.μ

ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6/2010 ΑΡΜΟΝΙΑ 16.00 μ.μ

ΠΕΜΠΤΗ 1/7/2010 ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ

ΙΤΑΛΙΚΑ 11.00 π.μ



16.00 μ.μ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2/7/2010 ΙΣΠΑΝΙΚΑ 16.00 μ.μ



Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 15.30 μ.μ. για όλα τα μαθήματα εκτός του Ελεύθερου σχεδίου, του Γραμμικού σχεδίου και του ελέγχου μουσικών ακουστικών ικανοτήτων για τα οποία πρέπει να προσέλθουν μέχρι τις 10.30 π.μ .

Η διάρκεια εξέτασης για τα μαθήματα:

- των ξένων γλωσσών και της Αρμονίας είναι τρεις (3) ώρες,

- των Σχεδίων ( Ελεύθερο και Γραμμικό) είναι έξι (6) ώρες,

- του ειδικού μαθήματος "ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ" είναι περίπου είκοσι (20) λεπτά.



8 . ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ Τ.Ε.Φ.Α.Α.



Ορίζουμε την προθεσμία διεξαγωγής Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Τ.Ε.Φ.Α.Α.) από την Δευτέρα 21/6/2010 μέχρι και την Τετάρτη 30/6/2010.







9. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ

ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 3 - 7-2010 - ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 - 7 -2010 - ΒΙΟΛΟΓΙΑ

-ΦΥΣΙΚΗ

-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

-ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ



ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΤΡΙΤΗ 6 - 7 - 2010 - ΛΑΤΙΝΙΚΑ

- ΧΗΜΕΙΑ

- ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ



- ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ

ΤΕΧΝ/ΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

ΤΕΤΑΡΤΗ 7 - 7 - 2010 - ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ



- ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)

ΠΕΜΠΤΗ 8- 7 - 2010 - ΙΣΤΟΡΙΑ

- ΒΙΟΛΟΓΙΑ

- ΧΗΜΕΙΑ - ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ



- ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΤΕΧΝ/ΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 - 7-2010 - ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ



- ΦΥΣΙΚΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)

ΣΑΒΒΑΤΟ 10- 7 - 2010 - ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤ/ΝΣΕΩΝ



Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 08:00 π.μ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 07.30 π.μ.

Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες.







10 . ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Δ΄ ΤΑΞΗΣ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ .





ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 3 - 7 - 2010 - ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 - 7 - 2009 - ΒΙΟΛΟΓΙΑ

-ΦΥΣΙΚΗ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

-ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ



ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΤΡΙΤΗ 6 - 7 - 2010 - ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ



-ΦΥΣΙΚΗ



ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΣΗΣ (ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)



ΤΕΤΑΡΤΗ 7- 7 - 2010 - ΛΑΤΙΝΙΚΑ

- ΧΗΜΕΙΑ

- ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑ



- ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ

ΤΕΧΝ/ΓΙΑΣ & ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ (ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ & ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)



ΠΕΜΠΤΗ 8- 7 - 2010 - ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ



- ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΥΚΛΩΝ)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9- 7 - 2010 - ΙΣΤΟΡΙΑ

- ΒΙΟΛΟΓΙΑ

- ΧΗΜΕΙΑ - ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ





- ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤ/ΝΣΗΣ

(ΚΥΚΛΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ)

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

(ΚΥΚΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 - 7 - 2010 - ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ

Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 18:30 μ.μ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 18.00 μ.μ.

Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες.





Β. ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ





Με βάση τη σχετική Υπουργική Απόφαση, οι θέσεις εισακτέων για το ακαδ. έτος 2010-2011 ανέρχονται:



α) Στα Πανεπιστήμια και στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες της χώρας σε 40.750.



β) Στα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπ/σης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης σε 43.940.

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΡΙΘΜΟΥ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2010-11 ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ, ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, ΑΣΤΕ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ 2009-10

ΑΚΑΔ ΕΤΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, ΑΣΤΕ ΣΥΝΟΛΟ

2009-10 40.770 43.460 84.230

2010-11 40.750 43.940 84.690

ΔΙΑΦΟΡΕΣ -20 480 460



Ο αριθμός των εισακτέων στην Ανώτατη Εκπαίδευση και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011 ανέρχεται στις 84.690

Στον παραπάνω αριθμό συμπεριλαμβάνονται οι 290 εισακτέοι στα Τμήματα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Α.Π.Θ. και του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας καθώς και στο Τμήμα Εικαστικών Τεχνών της Α.Σ.Κ.Τ., (τα οποία δεν είναι ενταγμένα στο μηχανογραφικό δελτίο υποψηφίων).



Επιπλέον, στον παραπάνω αριθμό των 84.690 εισακτέων προστίθενται και οι θέσεις εισακτέων:

1. Για τις Στρατιωτικές Σχολές 1405.

2. Για τις Σχολές της Αστυνομικής Ακαδημίας 1650 (κατά προσέγγιση).

3. Για τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας 40.

4. Για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού 670 (κατά προσέγγιση).



Από τον ανωτέρω συνολικό αριθμό των 88.165 θέσεων (με την αφαίρεση των 290 θέσεων) διατίθενται:



" ποσοστό 90% των θέσεων των Πανεπιστημίων και των Ανώτατων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών και ποσοστό 69% των θέσεων των ΤΕΙ, της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, στους μαθητές της Γ΄ τάξης του ημερήσιου Γενικού Λυκείου και ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) και τους αποφοίτους Λυκείων που θα λάβουν μέρος στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις. Για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με αποφάσεις των αντίστοιχων Υπουργείων. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν 92.882 περίπου εν δυνάμει υποψήφιοι, δηλαδή όσοι από τους 77.686 μαθητές της Γ΄ τάξης ημερήσιου ΓΕΛ και τους 351 μαθητές της Γ΄ τάξης ημερήσιου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) θα υποβάλλουν τελικά μηχανογραφικό δελτίο και οι 14.845 απόφοιτοι προηγούμενων ετών που υπολογίζεται ότι θα λάβουν μέρος στις φετινές εξετάσεις.

" ποσοστό 10% των θέσεων των Πανεπιστημίων, των ΤΕΙ, των Ανώτατων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών, της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης, σε υποψήφιους που δε συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις του έτους 2010 και είναι κάτοχοι απολυτηρίου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που έλαβαν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των ημερήσιων Γενικών Λυκείων τα έτη 2008, 2009 ή είναι κάτοχοι απολυτηρίου ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που έλαβαν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις το 2009. Για τις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με αποφάσεις των αντίστοιχων Υπουργείων. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν περίπου 10.000 με 12.000 υποψήφιοι. Ο ακριβής αριθμός των υποψηφίων θα γνωστοποιηθεί μετά την υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων (1 - 15 Ιουλίου περίπου).

" ποσοστό 2,5% των θέσεων των ΤΕΙ, της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης στους κατόχους πτυχίου Β΄ κύκλου ημερησίων ΤΕΕ, ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων που θα λάβουν μέρος στις ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις των τριών μαθημάτων. Για τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, τις Σχολές Αστυφυλάκων της Αστυνομίας και τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με αποφάσεις των αντίστοιχων Υπουργείων. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν 1.097 απόφοιτοι Β΄ κύκλου ημερήσιων ΤΕΕ, ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων προηγούμενων ετών που υπέβαλαν το μηχανογραφικό τους δελτίο.

" ποσοστό 17% των θέσεων των Τ.Ε.Ι., της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης στους μαθητές της Γ΄ τάξης ημερήσιων ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) και αποφοίτους ΕΠΑΛ που θα λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των τεσσάρων μαθημάτων. Για τις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, τις Σχολές Αστυφυλάκων της Αστυνομίας και τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με αποφάσεις των αντίστοιχων Υπουργείων. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν 16.531 υποψήφιοι που υπέβαλαν το μηχανογραφικό τους δελτίο.

" ποσοστό 0,5% των θέσεων των Τ.Ε.Ι., της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης στους κατόχους πτυχίου Β΄ κύκλου εσπερινών ΤΕΕ, ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων που θα λάβουν μέρος στις αντίστοιχες ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις δύο μαθημάτων. Για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με απόφαση του αντίστοιχου Υπουργείου. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν 165 απόφοιτοι Β΄ κύκλου εσπερινών ΤΕΕ, ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων προηγούμενων ετών που υπέβαλαν το μηχανογραφικό τους δελτίο.

" ποσοστό 1% των θέσεων των ΤΕΙ, της ΑΣΠΑΙΤΕ και των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης στους μαθητές της Δ΄ τάξης εσπερινών ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄) που θα λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις των δύο μαθημάτων. Για τις Σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού ο ακριβής αριθμός των θέσεων εισακτέων καθορίζεται με απόφαση του αντίστοιχου Υπουργείου. Τα ανωτέρω ποσοστά θέσεων αναμένεται να διεκδικήσουν 469 υποψήφιοι που υπέβαλαν το μηχανογραφικό τους δελτίο.

" Ποσοστό 1% πέρα από τον αριθμό εισακτέων, διατίθενται για τους μαθητές και αποφοίτους των Εσπερινών Γενικών Λυκείων καθώς και τους μαθητές της τελευταίας τάξης εσπερινών ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) που θα λάβουν μέρος στις αντίστοιχες πανελλαδικές εξετάσεις της Δ΄ τάξης των Λυκείων αυτών.

Ο αριθμός εισακτέων για κάθε Σχολή ή Τμήμα έχει ως εξής:



1. ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (5825)

1 Θεολογίας 350

2 Κοινωνικής Θεολογίας 350

3 Φιλολογίας 330

4 Ιστορίας και Αρχαιολογίας 200

5 Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας 320

6 Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας - Πρόγραμμα Ψυχολογίας 110

7 Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης 100

8 Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας 280

9 Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας 240

10 Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας 130

11 Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας 110

12 Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας 110

13 Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών 60

14 Νομικής 400

15 Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης 260

16 Οικονομικών Επιστημών 320

17 Μαθηματικών 260

18 Φυσικής 185

19 Χημείας 85

20 Βιολογίας 100

21 Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος 90

22 Ιατρικής 160

23 Οδοντιατρικής 90

24 Νοσηλευτικής 115

25 Φαρμακευτικής 110

26 Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού 170

27 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης 200

28 Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία 115

29 Θεατρικών Σπουδών 60

30 Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών 165

31 Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης 120

32 Μουσικών Σπουδών 90

33 Σλαβικών Σπουδών 40



















2. ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ Ε.Μ.Π. (1050)

1 Πολιτικών Μηχανικών 130

2 Αρχιτεκτόνων Μηχανικών 100

3 Μηχανολόγων Μηχανικών 110

4 Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών 230

5 Χημικών Μηχανικών 120

6 Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών 90

7 Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών 70

8 Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών 60

9 Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών 140





3. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (5820)

1 Θεολογίας 240

2 Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας 240

3 Φιλολογίας 230

4 Ιστορίας και Αρχαιολογίας 200

5 Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής 170

6 Ψυχολογίας 150

7 Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας 240

8 Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας 200

9 Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας 120

10 Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας 100

11 Νομικής 350

12 Οικονομικών Επιστημών 330

13 Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας 60

14 Μαθηματικών 160

15 Φυσικής 170

16 Πληροφορικής 65

17 Χημείας 130

18 Βιολογίας 95

19 Γεωλογίας 90

20 Ιατρικής 180

21 Οδοντιατρικής 75

22 Φαρμακευτικής 80

23 Γεωπονίας 220

24 Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος 80

25 Κτηνιατρικής 70

26 Πολιτικών Μηχανικών 160

27 Αρχιτεκτόνων Μηχανικών 100

28 Μηχανολόγων Μηχανικών 80

29 Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών 180

30 Χημικών Μηχανικών 80

31 Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών 70

32 Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού 220

33 Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (με έδρα τις Σέρρες) 120

34 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης 200

35 Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης 110

36 Μουσικών Σπουδών 40

37 Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών 110

38 Θεάτρου 50

39 Πολιτικών Επιστημών 120

40 Κινηματογράφου 60

41 Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης 75





4.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΑΣ (1275)

1 Οικονομικής Επιστήμης 200

2 Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων 250

3 Πληροφορικής 185

4 Στατιστικής 70

5 Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών 120

6 Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας 120

7 Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής 200

8 Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας 130





5. ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΑΣ (410)

1 Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής 130

2 Επιστήμης Ζωϊκής Παραγωγής και Υδατοκαλλιεργειών 50

3 Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας 50

4 Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης 50

5 Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων 40

6 Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής 90





6. ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ (120)

1 Εικαστικών Τεχνών 80

2 Ιστορίας και Θεωρίας της Τέχνης 40





7. ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (1450)

1 Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας 170

2 Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών 150

3 Δημόσιας Διοίκησης 280

4 Κοινωνιολογίας 180

5 Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού 120

6 Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης 180

7 Κοινωνικής Πολιτικής 110

8 Κοινωνικής Ανθρωπολογίας 140

9 Ψυχολογίας 120



















8. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ (1535)

1 Οικονομικής Επιστήμης 250

2 Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων 270

3 Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης 180

4 Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής 130

5 Ναυτιλιακών Σπουδών 150

6 Βιομηχανικής Διοίκησης και Τεχνολογίας 100

7 Πληροφορικής 140

8 Ψηφιακών Συστημάτων 165

9 Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών 150





9. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ

ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (1095)

1 Οικονομικών Επιστημών 210

2 Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων 220

3 Εφαρμοσμένης Πληροφορικής 105

4 Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών 120

5 Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής 120

6 Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής 80

7 Βαλκανικών, Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών 70

8 Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης 40

9 Μάρκετινγκ και Διοίκησης Λειτουργιών (με έδρα την Έδεσσα) 70

10 Διοίκηση Τεχνολογίας (με έδρα τη Νάουσα) 60





10.ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΑΣ (3590)

1 Μαθηματικών 300

2 Φυσικής 180

3 Χημείας 130

4 Βιολογίας 110

5 Γεωλογίας 150

6 Ιατρικής 150

7 Φαρμακευτικής 130

8 Πολιτικών Μηχανικών 170

9 Αρχιτεκτόνων Μηχανικών 90

10 Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών 160

11 Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών 230

12 Χημικών Μηχανικών 110

13 Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής 180

14 Οικονομικών Επιστημών 250

15 Διοίκησης Επιχειρήσεων 190

16 Φιλολογίας 250

17 Φιλοσοφίας 200

18 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης 210

19 Επιστημών Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία 190

20 Θεατρικών Σπουδών 90

21 Επιστήμης των Υλικών 120







11. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (2980)

1 Φιλολογίας 330

2 Ιστορίας και Αρχαιολογίας 320

3 Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας 300

4 Μαθηματικών 270

5 Φυσικής 200

6 Χημείας 170

7 Πληροφορικής 160

8 Ιατρικής 130

9 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης 280

10 Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών 230

11 Οικονομικών Επιστημών 200

12 Μηχανικών Επιστήμης Υλικών 150

13 Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών 110

14 Πλαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης 130





12. ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ (3930)

1 Νομικής 600

2 Πολιτικών Μηχανικών (με έδρα τη Ξάνθη) 200

3 Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (με έδρα τη Ξάνθη) 100

4 Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών (με έδρα τη Ξάνθη) 270

5 Μηχανικών Περιβάλλοντος (με έδρα τη Ξάνθη) 60

6 Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων (Ορεστιάδα) 120

7 Αγροτικής Ανάπτυξης 200

8 Ιατρικής (με έδρα την Αλεξανδρούπολη) 120

9 Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού 300

10 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (με έδρα την Αλεξανδρούπολη) 290

11 Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία (Αλεξανδρούπολη) 170

12 Ιστορίας και Εθνολογίας 210

13 Ελληνικής Φιλολογίας 220

14 Κοινωνικής Διοίκησης 200

15 Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Ανάπτυξης 220

16 Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης 100

17 Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων χωρών 150

18 Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής (με έδρα την Αλεξανδρούπολη) 100

19 Πολιτικών Επιστημών 150

20 Διοίκησης Επιχειρήσεων 150



13. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (2850)

1 Φιλολογίας (με έδρα το Ρέθυμνο) 200

2 Ιστορίας και Αρχαιολογίας (με έδρα το Ρέθυμνο) 200

3 Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών (με έδρα το Ρέθυμνο) 200

4 Ψυχολογίας (με έδρα το Ρέθυμνο) 150

5 Κοινωνιολογίας (με έδρα το Ρέθυμνο) 190

6 Εφαρμοσμένων Μαθηματικών (με έδρα το Ηράκλειο) 150

7 Μαθηματικών (με έδρα το Ηράκλειο) 200

8 Φυσικής (με έδρα το Ηράκλειο) 150

9 Χημείας (με έδρα το Ηράκλειο) 100

10 Βιολογίας (με έδρα το Ηράκλειο) 110

11 Επιστήμης Υπολογιστών (με έδρα το Ηράκλειο) 140

12 Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών (με έδρα το Ηράκλειο) 100

13 Οικονομικών Επιστημών (με έδρα το Ρέθυμνο) 230

14 Πολιτικής Επιστήμης (με έδρα το Ρέθυμνο) 230

15 Ιατρικής (με έδρα το Ηράκλειο) 110

16 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (με έδρα το Ρέθυμνο) 220

17 Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης (με έδρα το Ρέθυμνο) 170





14. ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ (520)

1 Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης 130

2 Μηχανικών Ορυκτών Πόρων 80

3 Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών 130

4 Μηχανικών Περιβάλλοντος 90

5 Αρχιτεκτόνων Μηχανικών 90





15. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ (2785)

1 Διοίκησης Επιχειρήσεων (με έδρα τη Χίο) 250

2 Μαθηματικών (με έδρα το Καρλόβασι Σάμου) 210

3 Περιβάλλοντος (με έδρα τη Μυτιλήνη) 100

4 Επιστημών της Θάλασσας (με έδρα τη Μυτιλήνη) 115

5 Μεσογειακών Σπουδών (με έδρα τη Ρόδο) 180

6 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (με έδρα τη Ρόδο) 250

7 Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής & του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (με έδρα τη Ρόδο) 230

8 Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας (με έδρα τη Μυτιλήνη) 180

9 Κοινωνιολογίας (με έδρα τη Μυτιλήνη) 180

10 Γεωγραφίας (με έδρα τη Μυτιλήνη) 180

11 Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών (με έδρα τη Χίο) 120

12 Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων (με έδρα τη Σάμο) 180

13 Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας (με έδρα τη Μυτιλήνη) 180

14 Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης (με έδρα τη Χίο) 110

15 Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών (με έδρα τη Σάμο) 140

16 Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων (με έδρα τη Σύρο) 80

17 Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής (με έδρα τη Λήμνο) 100





16. ΙΟΝΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (650)

1 Ιστορίας 140

2 Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας -Ειδίκευση Μετάφρασης και Διερμηνείας 90

3 Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας - Ειδίκευση Ισπανικής Γλώσσας και Πολιτισμού 50

4 Μουσικών Σπουδών 80

5 Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας 110

6 Πληροφορικής 100

7 Τεχνών Ήχου και Εικόνας 80













17. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (1590)

1 Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος (με έδρα το Βόλο) 70

2 Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος (με έδρα το Βόλο) 70

3 Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης (με έδρα το Βόλο) 70

4 Ιατρικής (με έδρα τη Λάρισα) 70

5 Μηχανολόγων Μηχανικών (με έδρα το Βόλο) 90

6 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (με έδρα το Βόλο) 150

7 Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης (με έδρα το Βόλο) 130

8 Πολιτικών Μηχανικών (με έδρα το Βόλο) 80

9 Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (με έδρα το Βόλο) 80

10 Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (με έδρα τα Τρίκαλα) 140

11 Κτηνιατρικής (με έδρα την Καρδίτσα) 50

12 Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής (με έδρα το Βόλο) 110

13 Ιστορίας Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας (με έδρα το Βόλο) 110

14 Οικονομικών Επιστημών (με έδρα το Βόλο) 170

15 Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων (με έδρα το Βόλο) 120

16 Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας (με έδρα τη Λάρισα) 80





18. ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (160)

1 Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας 40

2 Επιστήμης Διαιτολογίας και Διατροφής 40

3 Γεωγραφίας 40

4 Πληροφορικής και Τηλεματικής 40





19. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (1090)

1 Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστών (με έδρα την Τρίπολη) 90

2 Επιστήμης και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών (με έδρα την Τρίπολη) 100

3 Οικονομικών Επιστημών (με έδρα την Τρίπολη) 110

4 Ιστορίας Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών (με έδρα την Καλαμάτα) 120

5 Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής (με έδρα την Κόρινθο) 140

6 Οργάνωσης και Διαχείρισης Αθλητισμού (με έδρα την Σπάρτη) 100

7 Θεατρικών Σπουδών (με έδρα το Ναύπλιο) 90

8 Φιλολογίας (με έδρα την Καλαμάτα) 120

9 Νοσηλευτικής (με έδρα την Σπάρτη) 120

10 Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων (με έδρα την Κόρινθο) 100





20. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (830)

1 Μηχανολόγων Μηχανικών (με έδρα την Κοζάνη) 120

2 Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (με έδρα τη Φλώρινα) 185

3 Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών (με έδρα τη Φλώρινα) 170

4 Βαλκανικών Σπουδών (με έδρα τη Φλώρινα) 165

5 Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (με έδρα την Κοζάνη) 90

6 Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών (με έδρα την Φλώρινα) 100









21. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (160)

1 Πληροφορικής με εφαρμογές στη Βιοϊατρική (με έδρα τη Λαμία) 80

2 Περιφερειακής Οικονομικής Ανάπτυξης (με έδρα τη Λειβαδιά) 80



22. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (410)

1 Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων (με έδρα το Αγρίνιο) 140

2 Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων (με έδρα το Αγρίνιο) 150

3 Διαχείρισης Πολιτισμικού Περιβάλλοντος και Νέων Τεχνολογιών (με έδρα το Αγρίνιο) 120



23. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΑΘΗΝΑΣ (2770)

1 Πολιτικών Έργων Υποδομής 85

2 Τοπογραφίας 85

3 Γραφιστικής 85

4 Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης και Σχεδιασμού Αντικειμένων 85

5 Τεχνολογίας Γραφικών Τεχνών 85

6 Φωτογραφίας και Οπτικοακουστικών Τεχνών 85

7 Συντήρησης Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης 50

8 Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων 85

9 Ηλεκτρονικής 85

10 Πληροφορικής 85

11 Ενεργειακής Τεχνολογίας 85

12 Ναυπηγικής 85

13 Τεχνολογίας τροφίμων 85

14 Οινολογίας και Τεχνολογίας Ποτών 85

15 Νοσηλευτικής 170

16 Μαιευτικής 85

17 Επισκεπτών και Επισκεπτριών Υγείας 85

18 Προσχολικής Αγωγής 85

19 Κοινωνικής Εργασίας 85

20 Ιατρικών Εργαστηρίων 85

21 Ραδιολογίας - Ακτινολογίας 85

22 Οδοντικής Τεχνολογίας 85

23 Οπτικής και Οπτομετρίας 85

24 Φυσικοθεραπείας 85

25 Εργοθεραπείας 85

26 Δημόσιας Υγιεινής 85

27 Αισθητικής και Κοσμητολογίας 85

28 Tουριστικών Επιχειρήσεων 85

29 Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης 85

30 Διοίκησης Επιχειρήσεων 85

31 Διοίκησης Μονάδων Υγείας και Πρόνοιας 85

32 Εμπορίας και Διαφήμισης 85





24. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΕΙΡΑΙΑ (1300)

1 Πολιτικών Δομικών Έργων 80

2 Μηχανολογίας 120

3 Ηλεκτρολογίας 100

4 Ηλεκτρονικής 130

5 Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων 180

6 Αυτοματισμού 120

7 Κλωστοϋφαντουργίας 200

8 Λογιστικής 150

9 Διοίκησης Επιχειρήσεων 120

10 Τουριστικών Επιχειρήσεων (με έδρα τις Σπέτσες) 100



25. ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (2905)

1 Πολιτικών Έργων Υποδομής 100

2 Ηλεκτρονικής 160

3 Πληροφορικής 120

4 Αυτοματισμού 100

5 Οχημάτων 150

6 Σχεδιασμού και Παραγωγής Ενδυμάτων (με έδρα το Κιλκίς) 200

7 Φυτικής Παραγωγής 130

8 Ζωϊκής Παραγωγής 120

9 Αγροτικής Ανάπτυξης και Διοίκησης Αγροτικών Επιχειρήσεων 140

10 Τεχνολογίας Τροφίμων 90

11 Διατροφής και Διαιτολογίας 60

12 Νοσηλευτικής 150

13 Μαιευτικής 80

14 Βρεφονηπιοκομίας 110

15 Φυσικοθεραπείας 95

16 Αισθητικής και Κοσμητολογίας 140

17 Λογιστικής 200

18 Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης 100

19 Ιατρικών Εργαστηρίων 100

20 Τουριστικών Επιχειρήσεων 140

21 Εμπορίας και Διαφήμισης 120

22 Τεχνολογίας Αλιείας- Υδατοκαλλιεργειών (με έδρα τα Μουδανιά) 100

23 Τυποποίησης και Διακίνησης Προϊόντων (με έδρα την Κατερίνη) 200



26. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΑΤΡΑΣ (3040)

1 Πολιτικών Έργων Υποδομής 160

2 Μηχανολογίας 160

3 Ηλεκτρολογίας 200

4 Νοσηλευτικής 220

5 Κοινωνικής Εργασίας 120

6 Τουριστικών Επιχειρήσεων 210

7 Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων 210

8 Λογιστικής 210

9 Διοίκησης Επιχειρήσεων 270

10 Λογοθεραπείας 100

11 Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων 200

12 Πληροφορικής και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης (με έδρα τον Πύργο) 270

13 Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία (με έδρα την Αμαλιάδα) 200

14 Φυσικοθεραπείας (με έδρα το Αίγιο) 160

15 Μουσειολογίας, Μουσειογραφίας και Σχεδιασμού Εκθέσεων(με έδρα τον Πύργο) 100

16 Οπτικής και Οπτομετρίας (με έδρα το Αίγιο) 130

17 Εμπορίας και Διαφήμισης (με έδρα την Αμαλιάδα) 120





27.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (4530)

1 Πολιτικών Έργων Υποδομής 250

2 Μηχανολογίας 250

3 Ηλεκτρολογίας 250

4 Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών 230

5 Φυτικής Παραγωγής 150

6 Ζωϊκής Παραγωγής 250

7 Μηχανικής Βιοσυστημάτων 300

8 Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (με έδρα την Καρδίτσα) 200

9 Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου (με έδρα την Καρδίτσα) 150

10 Νοσηλευτικής 260

11 Ιατρικών Εργαστηρίων 260

12 Τουριστικών Επιχειρήσεων 230

13 Λογιστικής 350

14 Διοίκησης Επιχειρήσεων 250

15 Διοίκησης και Διαχείρισης Έργων 300

16 Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων (με έδρα τα Τρίκαλα) 200

17 Τεχνολογίας Τροφίμων (με έδρα την Καρδίτσα) 250

18 Διατροφής και Διαιτολογίας (με έδρα την Καρδίτσα) 200

19 Πολιτικών Δομικών Έργων (με έδρα τα Τρίκαλα) 200





28.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΡΗΤΗΣ (4130)

1 Πολιτικών Δομικών Έργων 250

2 Μηχανολογίας 230

3 Ηλεκτρολογίας 240

4 Ηλεκτρονικής (με έδρα τα Χανιά) 210

5 Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων 260

6 Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος(με έδρα τα Χανιά) 180

7 Φυτικής Παραγωγής 200

8 Βιολογικών Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας 150

9 Νοσηλευτικής 220

10 Κοινωνικής Εργασίας 250

11 Διοίκησης Επιχειρήσεων 250

12 Τουριστικών Επιχειρήσεων 200

13 Λογιστικής 340

14 Μουσικής Τεχνολογίας και Ακουστικής (με έδρα το Ρέθυμνο) 150

15 Διατροφής και Διαιτολογίας (με έδρα τη Σητεία) 200

16 Εμπορίας και Διαφήμισης (με έδρα την Ιεράπετρα) 350

17 Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής (με έδρα τον Αγ. Νικόλαο) 270

18 Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων (με έδρα τον Αγ. Νικόλαο) 180















29. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΒΑΛΑΣ (2885)

1 Μηχανολογίας 300

2 Ηλεκτρολογίας 300

3 Βιομηχανικής Πληροφορικής 300

4 Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου 305

5 Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (με έδρα τη Δράμα) 150

6 Λογιστικής 500

7 Διοίκησης Επιχειρήσεων 330

8 Διαχείρισης Πληροφοριών 300

9 Αρχιτεκτονική Τοπίου (με έδρα τη Δράμα) 150

10 Νοσηλευτικής ( με έδρα το Διδυμότειχο) 150

11 Οινολογίας και Τεχνολογίας Ποτών (με έδρα τη Δράμα) 100



30. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (5920)

1 Μηχανολογίας 350

2 Ηλεκτρολογίας 350

3 Γεωτεχνολογίας και Περιβάλλοντος 300

4 Φυτικής Παραγωγής (με έδρα τη Φλώρινα) 200

5 Ζωϊκής Παραγωγής (με έδρα τη Φλώρινα) 300

6 Λογιστικής 500

7 Διοίκησης Επιχειρήσεων 550

8 Εμπορίας και Ποιοτικού Ελέγχου Αγροτικών Προϊόντων (με έδρα τη Φλώρινα) 350

9 Βιομηχανικού Σχεδιασμού 350

10 Διεθνούς Εμπορίου(με έδρα την Καστοριά) 450

11 Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας (με έδρα την Καστοριά) 420

12 Τεχνολογιών Αντιρρύπανσης (Κοζάνη) 300

13 Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών (Κοζάνη) 370

14 Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία (με έδρα τα Γρεβενά) 300

15 Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών (με έδρα την Καστοριά) 360

16 Μαιευτικής 120

17 Διοίκησης Συστημάτων Εφοδιασμού (με έδρα τα Γρεβενά) 200

18 Επιχειρησιακής Πληροφορικής (με έδρα τα Γρεβενά) 150



31.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (2030)

1 Μηχανολογίας 260

2 Ηλεκτρολογίας 190

3 Αυτοματισμού 350

4 Λογιστικής 430

5 Διοίκησης Επιχειρήσεων 350

6 Τεχνολογίας Αεροσκαφών 140

7 Διοίκησης Συστημάτων Εφοδιασμού (με έδρα τη Θήβα) 310



32.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΣΕΡΡΩΝ (1860)

1 Πολιτικών Δομικών Έργων 260

2 Μηχανολογίας 200

3 Πληροφορικής και Επικοινωνιών 250

4 Λογιστικής 450

5 Διοίκησης Επιχειρήσεων 350

6 Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας 200

7 Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης και Σχεδιασμού Αντικειμένων 150





33. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ ( 2330)

1 Υδατοκαλλιεργειών και Αλιευτικής Διαχείρισης 200

2 Διοίκησης Κοινωνικών - Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων και Οργανώσεων 300

3 Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας 230

4 Λογιστικής 450

5 Μηχανολογίας και Υδάτινων Πόρων 250

6 Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία 450

7 Τηλεπικοινωνιακών Συστημάτων και Δικτύων (με έδρα τη Ναύπακτο) 310

8 Αυτοματισμού 140





34. ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (2090)

1 Φυτικής Παραγωγής 250

2 Διοίκησης Μονάδων Υγείας και Πρόνοιας 350

3 Βιολογικών Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών και Ανθοκομίας 200

4 Τοπικής Αυτοδιοίκησης 320

5 Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής 300

6 Τεχνολογίας Τροφίμων 270

7 Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (με έδρα τη Σπάρτη) 300

8 Λογοθεραπείας 100





35.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΛΑΜΙΑΣ (1700)

1 Ηλεκτρολογίας 350

2 Ηλεκτρονικής 260

3 Νοσηλευτικής 250

4 Φυσικοθεραπείας 130

5 Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος (με έδρα το Καρπενήσι) 150

6 Εμπορίας και Διαφήμισης (με έδρα την Άμφισσα) 300

7 Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών 260





36.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΗΠΕΙΡΟΥ (3570)

1 Φυτικής Παραγωγής (με έδρα την Άρτα) 200

2 Ζωϊκής Παραγωγής (με έδρα την Άρτα) 250

3 Ανθοκομίας - Αρχιτεκτονικής Τοπίου (με έδρα την Άρτα) 160

4 Νοσηλευτικής (με έδρα τα Ιωάννινα) 300

5 Βρεφονηπιοκομίας (με έδρα τα Ιωάννινα) 300

6 Iχθυοκομίας - Αλιείας (με έδρα την Ηγουμενίτσα) 200

7 Τουριστικών Επιχειρήσεων (με έδρα την Ηγουμενίτσα) 250

8 Λογιστικής (με έδρα την Πρέβεζα) 420

9 Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (με έδρα την Άρτα) 420

10 Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και στο Εμπόριο (με έδρα την Ηγουμενίτσα) 300

11 Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής (με έδρα την Πρέβεζα) 320

12 Λογοθεραπείας (με έδρα τα Ιωάννινα) 250

13 Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής (με έδρα την Άρτα) 200





37.ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ (2350)

1 Τεχνολογίας Βιολογικής Γεωργίας και Τροφίμων (με έδρα το Αργοστόλι) 350

2 Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων (με έδρα το Ληξούρι) 300

3 Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία (Λευκάδα) 330

4 Τεχνολογίας Περιβάλλοντος και Οικολογίας (με έδρα τη Ζάκυνθο) 300

5 Διοίκησης Επιχειρήσεων (με έδρα το Ληξούρι) 350

6 Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας (με έδρα το Αργοστόλι) 350

7 Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (με έδρα τη Λευκάδα) 200

8 Προστασίας και Συντήρησης Πολιτισμικής Κληρονομιάς (με έδρα τη Ζάκυνθο) 170





38. ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΑΣ (235)

1 Πρόγραμμα Ιερατικών Σπουδών 120

2 Πρόγραμμα Διαχείρισης Εκκλησιαστικών Κειμηλίων 115





39. ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (150)

1 Πρόγραμμα Ιερατικών Σπουδών 100

2 Πρόγραμμα Διαχείρισης Εκκλησιαστικών Κειμηλίων 50





40. ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΛΛΑΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (110)

1 Πρόγραμμα Ιερατικών Σπουδών 60

2 Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής 50





41. ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (130)

1 Πρόγραμμα Ιερατικών Σπουδών 50

2 Πρόγραμμα Εκκλησιαστικής Μουσικής και Ψαλτικής 80





42. ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (380)

1 Εκπαιδευτικών Πολιτικών Δομικών Έργων 80

2 Εκπαιδευτικών Μηχανολογίας 80

3 Εκπαιδευτικών Ηλεκτρολογίας 80

4 Εκπαιδευτικών Ηλεκτρονικής 80

5 Εκπαιδευτικών Πολιτικών Έργων Υποδομής 60





43.ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ(ΑΣΤΕ) (150)

1 Ανώτερη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων Ρόδου (ΑΣΤΕΡ) 90

2 Ανώτερη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων Αγ. Νικολάου (ΑΣΤΕΑΝ) 60