Παρασκευή 1 Αυγούστου 2008

Ηττα στην παράταση (74-67) για την Εθνική Νέων Ανδρών από την Κροατία!

Μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει νικηφόρα την προσπάθειά της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, που γίνεται στη Ρίγα, έχασε η Εθνική μας ομάδα.

Σε ματς για γερά νεύρα κάμφθηκε για το γκρουπ Α από την Κροατία στην παράταση με 74-67 (κανονικός αγώνας 60-60).

Η πρεμιέρα της Ελλάδας στη διοργάνωση και του Γιώργου Σιγάλα στον πάγκο της έκρυβε πολύ άγχος και παρότι τα παιδιά κατέβαλλαν κάθε προσπάθεια και έφτασαν πολύ κοντά στην επιτυχία, κάμφθηκαν στις λεπτομέρειες.

Γύρισαν το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας όταν ήταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κάποια λάθη στην παράταση σε συνδυασμό με την ευστοχία των Κροατών στις κρίσιμες στιγμές στέρησαν τη νίκη.
Κι όμως, δύο λεπτά και 53 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος οι διεθνείς μας είχαν το προβάδισμα με 53-50 και γενικά στο υπόλοιπο του ματς είχαν δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για τη νίκη.

Έλειψε η ψυχραιμία και οι σωστές επιλογές στις τελευταίες στιγμές και το 53-50 έγινε 56-53 και 60-54 για τους Κροάτες.

Το τρίποντο του Γιαννόπουλου με την εκπνοή έστειλε τον αγώνα στην παράταση, όμως οι διεθνείς μας δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να διορθώσουν τα λάθη τους.

Οι αντίπαλοι σημείωσαν γρήγορα δύο τρίποντα, παράλληλα οι Έλληνες αθλητές ήταν άστοχοι (ακόμα και στις ελεύθερες βολές) και κάπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.
Με σερί 13-0 η Ελλάδα πήρε νωρίς τα ηνία του ματς (13-4).

Της έλειπε το εύκολο καλάθι από την περιφέρεια, αλλά ήταν πολύ δυνατή στην άμυνα και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δέχτηκε μόλις άλλο ένα καλάθι. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο.

Η εθνική βρήκε καλύτερα πατήματα, προηγήθηκε και με 11 πόντους διαφορά (28-17) και τελικά έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 31-26.
Οι Κροάτες βρήκαν λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, στο 24΄ισοφάρισαν 34-34 και αμέσως μετά βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (37-34) με σερί 11 πόντων.

Γρήγορα όμως, οι διεθνείς μας ξαναπήραν διαφορά με 41-37 και 46-39 και ήλεγχαν τον αγώνα μέχρι που φτάσαμε στη συναρπαστική εξέλιξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 31-26, 46-39, 60-60, 74-67

Διαιτητές: Ντουένας (Κολομβία), Ρέινις (Σλοβενία), Ανκάρακι (Τουρκία)
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ιβάν Σούναρα): Πετάνι 3, Φιλίποβιτς 15, Μπούμπαλο 12, Μιλέκοβιτς 8, Κρούσλιν 2, Σάκιτς 22 (3 τρ.), Βουκίσεβιτς, Σαρλίγια 2, Μπίλαν 10

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Σιγάλας): Μπόγρης 5, Ματαλόν 9, Μιχάλογλου 3, Γιαννακίδης 3, Γιαννόπουλος 8 (2 τρ.), Σακελλαρίου 6, Καραβασάνης 2, Κουκουνιάς 2, Τσαϊρέλης 10, Σιγκούνας 3, Λυμπερόπουλος 2, Καλάθης 14

Συνέχεια με Ουκρανία

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει το Σάββατο (2/8, στις 18:30) την Ουκρανία στο Olympic Sports Centre.