Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2008

Τα πρώτα ελληνικά μετάλλια!

Tα πρώτα ελληνικά μετάλλια των Παραολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου πανηγυρίζουν οι έλληνες αθλητές της κολύμβησης, Χαράλαμπος Ταϊγανίδης και Γιώργος Καπελάκης.

Ο σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής, Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα S13, όπου με χρόνο 59:24 τερμάτισε πίσω πίσω από τον λευκορώσο Τζμίτρι Σάλεϊ, ο οποίος πήρε το χρυσό μετάλλιο με νέο παγκόσμιο ρεκόρ (58.89). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο ρώσος Αντρέι Στρόκιν, ο οποίος κάλυψε την απόσταση σε 1:00.83.

Ο Γιώργος Καπελλάκης, πήρε την τρίτη θέση στα 200μ ελεύθερο S2 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο έλληνας κολυμβητής πραγματοποίησε καλή εμφάνισε και με χρόνο 5:05:91 ανέβηκε στη τρίτη θέση του βάθρου. Πρώτος ήταν ο ρώσος Ντιμίτρι Κοκάρεφ, όπου με χρόνο 4:45:43 κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ και δεύτερος ο βρετανός Τζιμ Αντερσον με 5:00.03.

Ο Γιάννης Κωστάκης έμεινε εκτός βάθρου, καθώς κατέκτησε την τέταρτη θέση στον τελικό των 100μ. ελεύθερο της κατηγορίας S3 . Ο έλληνας αθλητής σημείωσε επίδοση 1:45.72 και έμεινε 1.5 δευτερόλεπτο πίσω από τον κινέζο Σάνχουα Λι, ο οποίος ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου (1:44.22). Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο κινέζος Τζιανπίνγκ Ντου, ο οποίος σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ με 1:35.21, ενώ το αργυρό πήρε ο Ουκρανός Ντμίτρο Βινόχραντετς (1:35.65).