Τρίτη 16 Σεπτεμβρίου 2008

Συνεχίζεται η συλλογή μεταλλίων στο Πεκίνο!

Ημέρα μεταλλίων ήταν η χθεσινή (9η) για την Ελλάδα στους 13ους Παρολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Οκτώ συνολικά φορές αθλητές και αθλήτριες της χώρας μας ανέβηκαν σε όλα τα σκαλιά του βάθρου, κατακτώντας δύο χρυσά, τρία ασημένια και τρία χάλκινα μετάλλια.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της σφαιροβολίας Μαρίκα Γκαρέφα στην προσπάθειά της χθες στη «Φωλιά του πουλιού» στο Πεκίνο.
Ο Pασχάλης Σταθελάκος και ο Χρήστος Ταμπαξής ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί των αγωνισμάτων που συμμετείχαν, με τον πρώτο μάλιστα να πετυχαίνει και παγκόσμιο ρεκόρ στη σφαιροβολία της κατηγορίας F40 με βολή στα 11,76 μ. Οι Ταμπαξής και Ανδρέας Κατσαρός πήραν μέρος στον τελικό των 50 μ. ύπτιο της κολύμβησης στην κατηγορία S1 και κατάφεραν να πάρουν δύο μετάλλια. Ο πρώτος το χρυσό με χρόνο 1:23.15, ενώ ο δεύτερος το ασημένιο με επίδοση 1:44.53. Στο ίδιο αγώνισμα την 4η θέση κατέλαβε ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης.
Τυπική διαδικασία έχουν γίνει πλέον τα μετάλλια για το Χαράλαμπο Ταϊγανίδη στους Παρολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Ο Ελληνας αθλητής κατέκτησε το ασημένιο στα 50 μ. ελεύθερο μέτρων ελεύθερο της κατηγορίας S13 (έκτο προσωπικό στη διοργάνωση), καλύπτοντας την απόσταση σε 24.19, ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.
Στο τρίτο σκαλί ανέβηκαν, επίσης, ο Θανάσης Μπαράκας (6.17 η επίδοσή του) στο μήκος F11 και η Μαρία Σταματουλά στη σφαιροβολία (η βολή της ήταν στα 5,34 μ.) της κατηγορίας F32-34/52/53. Στο ίδιο αγώνισμα η Αναστασία Τριανταφυλλίδου κατέλαβε τη 17η θέση με 5,92 μ. (F34-785 βαθμοί).
Στην άρση βαρών με πάγκο η Ελλάδα πανηγύρισε ένα ακόμη μετάλλιο με τον Παύλο Μάμαλο. Ο Ελληνας αθλητής συμμετείχε στην κατηγορία των -82,5 κιλών και σήκωσε 225 κιλά.
Χάλκινο μετάλλιο και για τον Γιώργο Καπελλάκη στον τελικό των 50 μ. ύπτιο της κατηγορίας S2 στην κολύμβηση. Η επίδοση του Ελληνα αθλητή ήταν 1:07.31.
* Τα εισιτήρια για τους σημερινούς τελικούς των 200 μ. της κολύμβησης Τ13 και Τ11 εξασφάλισαν οι Γιάννης Πρώτος και Παρασκευή Κάντζα.