Τετάρτη 20 Αυγούστου 2008

Υγρό στοιχείο και Δουβαλίδης έκλεψαν την παράσταση!

Σε ηλικία 40 ετών και στην πέμπτη του παρουσία σε Ολυμπιακούς Αγώνες (1992-2008), ο Νίκος Κακλαμανάκης συνεχίζει να δαμάζει τα κύματα. Ο Ελληνας Ολυμπιονίκης ήρθε 7ος στη 10η ιστιοδρομία, διατηρήθηκε στην 6η θέση της γενικής κατάταξης με 75 β.π. και θα είναι παρών στην τελική ιστιοδρομία της Τετάρτης στα RS:X ανδρών, όπου μετέχουν μόνο οι δέκα πρώτοι, καθώς σήμερα, 11η ημέρα των Αγώνων, Στον στίβο, εντυπωσιακός και πάλι ο Κώστας Δουβαλίδης, προκρίθηκε στους ημιτελικούς των 110μ. με εμπόδια ανδρών με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε 4ος στην 1η προημιτελική σειρά με χρόνο 13.46, καταρρίπτοντας έτσι το πανελλήνιο ρεκόρ (13.49) που είχε πετύχει ο ίδιος δύο φορές, την πρώτη πέρυσι και τη δεύτερη τα ξημερώματα της Τρίτης στον προκριματικό αγώνα. Ο Δουβαλίδης είχε την καλύτερη επίδοση από τους τέσσερις αθλητές που προκρίθηκαν βάσει χρόνου και την ενδέκατη συνολικά. Η Χρυσοπηγή Δεβετζή κατέβηκε να αγωνιστεί και στο μήκος, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης είχε άλμα στα 6.57, τα άλλα δύο ήταν άκυρα, και έμεινε εκτός τελικού για 3 εκατοστά (κατετάγη 15η), αφού η 12η προκρίθηκε με 6.60μ. Εκτός του τελικού του ακοντισμού έμεινε η Σάββα Λίκα, αφού στον προκριματικό η καλύτερη βολή της ήταν 59.11, ενώ είχε άλλες δύο στα 56.44, 58.59 (επίσης κατετάγη 15η). Στο κάνοε καγιάκ ήρεμων νερών, ο Ανδρέας Κιλιγκαρίδης εξασφάλισε την συμμετοχή του στην ημιτελική φάση του C1 500μ., καθώς τερμάτισε 5ος στην 3η προκριματική σειρά με 1:54.541.Στον τελικό του ντουέτου της συγχρονισμένης κολύμβησης προκρίθηκαν η Δέσποινα Σολωμού και η Εύη Μακρυγιάννη. Χτες, στο τεχνικό πρόγραμμα πήραν την 9η θεση με 45.834 βαθμούς, στο ελεύθερο πρόγραμμα κατέλαβαν τη 10η θέση με 45.584 βαθμούς κι έτσι στον προκριματικό πήραν την 9η θέση με 91.418 βαθμούς. Με νίκη άρχισε ο Παναγιώτης Γκιώνης την παρουσία του στο ατομικό του πινγκ πονγκ. Στον πρώτο γύρο, ο Ελληνας πρωταθλητής επικράτησε άνετα 4-0 (11-7, 11-3, 11-5, 11-5) του Βραζιλιάνου Γκουστάβο Τσουμπόι και αντίπαλος στον Β' γύρο θα είναι ο Τσακ Κο Λάι από το Χονγκ Κονγκ. Στην ιστιοπλοΐα, στα RS:X γυναικών η Αντωνία Φράι ήταν 11η στην 10η ιστιοδρομία και βρίσκεται στη 15η θέση της γενικής κατάταξης με 107 β.π. Στην 15η θέση των Laser κατατάχθηκε ο Βαγγέλης Χειμώνας, μετά την ολοκλήρωση της κατηγορίας. Ο Ελληνας ιστιοπλόος δεν αγωνίστηκε στην τελική ιστιοδρομία (αγωνίζονται οι δέκα πρώτοι) και στο σύνολο είχε 130 β.π.
Στη 18η θέση των Laser Radial κατατάχθηκε η Ευτυχία Μαντζαράκη, μετά την ολοκλήρωση και αυτής της κατηγορίας. Επίσης η Ελληνίδα ιστιοπλόος δεν αγωνίστηκε στην τελική ιστιοδρομία και στο σύνολο συγκέντρωσε 115 β.π.