Κυριακή 3 Μαΐου 2009

Εκτός μεταλλίων οι ερυθρόλευκοι

Λίγο η έλλειψη κίνητρου από τους παίκτες του Ολυμπιακού, λίγο η διάθεση που είχε η Μπαρτσελόνα να παίξει μπάσκετ, έφερε ως αποτέλεσμα τους "Καταλανούς" να φτάσουν σε μια ανέτη νίκη με 95-79 επί των "ερυθρόλευκων". Οι "μπλαουγκράνα από το ξεκίνημα επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και δεν άφησαν την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ούτε να απειλήσει. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και πάλι ο Ντέιβιντ Άντερσεν με 20π(όπως και στον ημιτελικό με την ΤΣΣΚΑ), όπως και οι Λάκοβιτς(14π.), Ναβάρο(14π.). Από τον Ολυμπιακό πολύ καλή απόδοση είχαν ο Λίν Γκρίρ με 18 πόντους και ο Γιάννης Μπουρούσης με 17 πόντους.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το ξεκίνημα άνηκε στην Μπαρτσελόνα, που πολύ γρήγορα πήρε διαφορά δέκα πόντων(14-4), χάρη κυρίως στο εκπληκτικό ξεκίνημα του Ντανιέλ Σαντιάγκο. Ο Πορτορικανός, που σημείωσε τους εννέα από τους δέκα πόντους του σε αυτό το δεκάλεπτο συνέβαλλε τα μέγιστα ώστε οι "μπλαουγκράνα" να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 26-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα πράγματα χειροτέρευσαν για τον Ολυμπιακό που χρειάστηκε 6 λεπτά για να βάλει το πρώτο του καλάθι και να μειώσει σε 19-37, με τους "μπλαουγκράνα" να έχουν ξεφύγει στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 46-30.
Στην γ' περίοδο οι "ερυθρόλευκοι έδειξαν σημάδια ζωής καταφέρνοντας να μειώσουν στο 25' την διαφορά στους οκτώ(46-54). Ωστόσο οι Καταλανοί ανέβασαν και πάλι στροφές και τελείωσαν το δεκάλεπτο μπροστά με +15(73-58). Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικά, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στην κατάκτηση της τρίτης θέσης με σχετική άνεση, κερδίζοντας τον νωθρό και επηρεασμένο από την ήττα της Παρασκευής(από τον Παναθηναικό) Ολυμπιακό με 95-79.

*Εκτός αγώνα έμειναν για τους Πειραιώτες ο σοβαρά τραυματίας Βασιλόπουλος και ο Τζός Τσίντρες, που υπέστη κάκωση έσω πλαγίου συνδέσμου στο γόνατο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:19-26,30-46,58-73,79-95

ΒΟΛΕΣ:17/22-22/28
ΤΡΙΠΟΝΤΑ:4/14-9/22